Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to jedno z najstarszych świąt ekologicznych – zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce. Światowy Dzień Środowiska to doskonała okazja do rozejrzenia się wokół siebie i dostrzeżenia, jaki piękny jest świat i jak wiele możemy zrobić w naszym otoczeniu. Warto zastanowić się, jak ograniczyć wytwarzanie przez każdego z nas olbrzymich ilości śmieci, w tym tych plastikowych.
Z korzystaniem plastiku wiążą się dwa podstawowe zagrożenia – jest on szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko. Naukowcy obliczyli, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, do 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Wielu badaczy dowodzi, że w ciele każdego z nas krążą cząstki plastiku – przyjmowane z wodą i pożywieniem.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty pt. „Jak ograniczyć zużycie plastiku?” Na pewno warto z rad w nich zawartych skorzystać.

fot. E. Wodzianowska