Projekt „Porozumienie bez przemocy w ursynowskich szkołach”

Projekt „Porozumienie bez przemocy w ursynowskich szkołach”

Serdecznie zapraszamy Rodziców i Nauczycieli z Ursynowa do udziału w projekcie „Porozumienie bez przemocy w ursynowskich szkołach”, finansowanym ze środków z Budżetu Partycypacyjnego.

W ramach projektu odbędą się następujące warsztaty:
18.10.2019 piątek 17.00-20.00
1. Moc potrzeb. Wprowadzenie do NVC.
3 godzinny warsztat wprowadzający do Porozumienia bez Przemocy. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z podstawowymi założeniami NVC oraz poznania czterech kroków. Rozróżnimy język szakala od języka żyrafy, a tym samym oceny od obserwacji, uczucia od myśli ubranych w uczucia, strategie od potrzeb, a żądania od próśb.
25.10.2019 piątek 17.00-20.00
2. Dogadaj się z dzieckiem.
Trudne komunikaty. Empatia dla siebie.
Spotkanie dla tych, którzy chcą szukać potrzeb za trudnymi komunikatami, jakie dostajemy od naszych dzieci, zarówno młodszych jak i nastolatków. Będziemy poznawać drogi, jakimi możemy pójść w reakcji na komunikaty wywołujące u nas niewygodne uczucia. Doświadczając różnych sposobów reakcji zobaczymy, które wybory mogą nam służyć bardziej, a które mniej, a także do których nam jest zwyczajowo bliżej. Warsztaty będą też okazją do sprawdzenia, czy empatię można dawać też samemu sobie i zobaczenia jak może to na nas wpływać.
6.11.2019 środa 17.00-20.00
3. Silne emocje w rodzinie i szkole.
Na tych warsztatach weźmiemy pod lupę uczucia, które się pojawiają u dorosłego i dziecka. Zobaczymy jak to jest, gdy emocje zaczynają narastać, co wtedy można zrobić, tak, by zadbać o swój dobrostan. Będziemy sprawdzać, co nasze ciało chce nam przekazać i o jakich potrzebach poinformować, np. gdy pojawia się silna złość. Dotkniemy też magicznego słowa „NIE” – poszukamy co za nim może się kryć i jaki wachlarz reakcji mogą mieć dorośli na taki komunikat.
13.11.2019 środa 17.00-20.00
4. Konflikt a budowanie relacji
To spotkanie pozwoli na przyjrzenie się konfliktom: skąd się biorą, co możemy z nimi zrobić, jak sprawić, by konflikt był źródłem poprawy naszego życia i relacji. Będzie to okazja do odkrywania jak dochodzić do rozwiązania wygrany-wygrany, czyli takiego, które uwzględnia potrzeby obu stron. Będziemy pracować na przykładach z życia uczestników. Będziemy sprawdzać, czy znalezienie winnego służy stronom i ich relacjom.

Organizatorzy i prowadzenie:
Joanna Berendt (NVClab.pl), Maja Wyborska (Empathic Life), #WIDZĘ CZŁOWIEKA
oraz Fundacja MANZANA i Przestrzeń dla Rodziny

Miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 322 im. J. Brzechwy w Warszawie, ul. E. Dembowskiego 9
Udział w projekcie jest BEZPŁATNY.
Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Partycypacyjnego.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (maksymalna liczba uczestników to 20 osób): przestrzen@manzana.org.pl
Zgłoszenia: Imię i nazwisko, telefon kontaktowy
Więcej informacji: Facebook: FUNDACJA MANZANA